← Zpět na program
Vernisáž
Vernisáž Lea Fekete – Tranquility
10.12 2019 18:00
Obrazy Lei Fekete jsou nástěnnými tapisériemi a, jak napovídá název Tranquility, mají vyzařovat klid, pohodu, hloubku a nekonečno. Lea Fekete je vytváří z kvalitního materiálu hedvábí a bavlny, kdy na základní plochu z bavlny klade několik vrstev různých textilních nití, látek a prvků všelijakých barev, které se na ploše zafixují ve velkém stroji 12 tisíci jehlami, přičemž se dané vrstvy promíchají. Některé prvky umístěny v nižších vrstvách, se tak dostávají na povrch, zatímco textilie z horních vrstev jsou vpichy vneseny do hloubky. Vznikne tím abstraktní prostorový obraz určité barevné skladby a je už na samotném divákovi, jak jej na sebe nechá působit a co v něm barevnost a struktura budou vyvolávat.
Obrazy se jí staly také inspirací pro novou kolekci oděvního designu. Tapiserie oskenuje a vzápětí nanáší na hedvábí a bavlnu. Z látek poté navrhuje a šije šátky i oděvy, přičemž využívá detailů a zrcadlových efektů. Fekete vytvořila např. kolekci pro Elite Model Look (2000 a 2001), Avon nebo kostýmy pro světovou premiéru baletu Petra Breinera a Natálie Horečné - Slovenské tance v SND v Bratislavě.  Motivy nástěnných obrazů se prolínají i v její šperkařské tvorbě. 
Lea Fekete  patří k hlavním představitelkám skupiny výtvarníků, jež se v 80. letech 20. století zasloužili o etablování oděvního designu na výtvarné a akademické půdě. 
Výstava potrvá do 10. 1. 2020.

Fotogalerie

Zůstaňte v obraze

Přihlaste se k odebírání pravidelných novinek z Art Rubikonu.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč