Andrea Vytlačilová se narodila ve východočeském Hradci Králové, dětství prožila na malé vesničce Mžany v Podkrkonoší, už šestým rokem ale žije střídavě v Česku a v Londýně, kde studuje oděvní výtvarnictví (MA, dříve zde studovala i BA a Foundation Diploma) na umělecké škole Central Saint Martins, mezi jejíž absolventy patří třeba Alexander McQueen, Stella McCartney nebo John Galliano. Věnuje se také ilustraci a textilní tvorbě.
V minulosti žila ve Stockholmu, kde pracovala v designovém týmu oděvního domu Acne Studios, v New Yorku, kde pracovala pro Marca Jacobse a v Paříži, kde pracovala pro Kenzo.
Společně s Lucií Desmond vytváří multidisciplinární projekt "My Bohemian Tale" (Můj český příběh), který mapuje její poslední rok bakalářských studií na Central Saint Martins, český textilní průmysl, tradice, řemeslo a udržitelnost. Dokumentární film bude mít premiéru na jaře 2021, upoutávku najdete níže.
Dlouhodobě spolupracuje s tradiční českou sklářskou firmou Preciosa.
V Andreině práci se prolíná móda s uměním, papír s látkou, 2D s 3D. Ve velké míře se věnuje textilnímu tisku, výšivkám, přírodnímu barvení a hlavně přírodním materiálům - obzvlášť pak hedvábí, bavlně nebo lnu. Skrze svá studia na Central Saint Martins spolupracovala s oděvními domy jako jsou Kenzo, Versace, Loewe nebo giganty jako Swarovski Elements nebo 20th Century Fox či Muzeem Cristobala Balenciagy ve španělské Getarii.
V roce 2018 vyhrála první cenu ("Golden Claire") každoroční soutěže "Design a Fabulous Dress for Grayson Perry" s autorsky tištěným a ručně vyšívaným oděvem a tapisérií "My Bohemian Faith". Tento oděv si Grayson Perry následně oblékl na vernisáž své velké výstavy v La Monnaie v Paříži.
Hlavní roli v Andreině práci hrají hedvábné šátky, které vytváří od první kresby po poslední steh sama. Kolekce hedvábných šátků mapují i její pracovní cesty do Stockholmu, New Yorku a Paříže. Její nová kolekce Bohemia ji vrátila domů, během pandemie, a byla poprvé představena na Designbloku na podzim roku 2020.
Dlouhodobě spolupracuje i se svým partnerem, výtvarníkem Josefem Zlamalem v umění, oděvu i architektuře
Věnuje se také bavlněným šátkům i ilustrovaným hedvábným oděvům.
Kromě autorské tvorby Andrea pravidelně učí jógu, miluje běh, cestování a svého psa Fíka, ne nutně v tomto pořadí.
----
Josef Zlamal se narodil ve Šternberku a dnes patří k nejúspěšnějším českým umělcům své generace.
Jeho tvorba byla zastoupena na výstavách v kontextu klasických i současných mistrů jako Otto Dix, Lucas Cranach, Jiri Georg Dokoupil, Daniel Richter a nebo Marc Quinn, v prestižních institucích jako Museum der bildenden Künste v Lipsku a nebo dokonce Power Station of Art v Šanghaji.
Josef působil do roku 2019 především v zahraničí (Švýcarsko). Jeho tvorba je tak zastoupena v mnoha privátních sbírkách v Německu, Francii, Dánsku, Švýcarsku a nebo Číně. V České republice jsou jeho
dlouhodobými podporovateli například nejvýznamnější čeští sběratele manželé Lettenmayerovi.
Jeho tvorba našla své poslání rovněž i v architektuře, kde ve spolupráci s architekty pracuje
dlouhodobě na rozsáhlých projektech v oblastech (veřejný prostor, školství a zdravotnictví).
Josefova tvorba zahrnuje široké spektrum výrazových prvků od kresby, přes malbu až po
monumentální plastiku. Svou inspiraci hledá často v historii, literatuře a nebo i filmu, ty ho fascinují od útlého věku. Dnes je to již neskutečných 31 let od chvíle, kdy se vydal za svým snem (svůj první ateliér měl již ve věku pouhých 6 let.
Dlouhodobě spolupracuje se svou partnerkou, fashion designerkou Andreou Vytlačilovou. Je to právě její motivace a inspirace, která přinesla vědomí, že umění může obohatit a proměnit životní pocit každého člověka.
Jak dnes autor sám charakterizuje: Tvorbu vnímám jako dialog. Dialog s dalšími lidmi, který překračuje prostor, čas, jazyky, ale i geografické hranice.
Inspiraci hledá například u Williama Kentridge, Alberta Giacomettiho, Ingmara Bergmana, Karla Čapka nebo Hieronyma Bosche.