Poutních cest do Santiaga de Compostela vede hodně. Vydejme se v inspirativní přednášce MUDr. Jiřího Hozy po významných místech Francie, která jsou s touto tradicí spojena. Zasvěcené povídání doplní dataprojekce se symbolikou svatojakubské mušle.
Objevení ostatků svatého Jakuba Většího na severozápadě Španělska poustevníkem Pelayem zvedlo ve středověku vlnu nadšení. Král Alfons nad hrobem vystavěl ke cti svatého Jakuba v roce 816 chrám, který byl vysvěcen 25. července 816. Na základě toho k němu přeložil biskup své sídlo a zároveň začalo kolem vyrůstat město Santiago de Compostela. Od objevu relikvií se postupně strhla lavina zájmu poutníků, která vrcholila na přelomu tisíciletí. Jako prsty ruky, sbíhající se do dlaně v oblasti Pyrenejí, se Francií sbíhají poutnické cesty, aby následně pokračovaly dále směrem na západ vnitrozemím Španělska. Podél poutnických cest rostly jako „houby po dešti“ kláštery, kostely a útulny, které poskytovaly poutníkům dočasné přístřeší i duchovní podporu.
A kam se podíváte? Na starobylá a krásná místa jako je Vézelay, Conques, Rocamadour, Saint Gilles du Gard, Arles, Moissac, Melle, Poitiers, Bourges, Charité-sur-Loire. A nejen na ně.
MUDr. Jiří Hoza, PhD. v současné době působí na neurochirurgické klinice ve Fakultní nemocnici v Olomouci a na ORL oddělení v nemocnici v Šumperku. Ve volném čase hodně cestuje a přednáší o umění a architektuře, mimo jiné pro Francouzsko-český klub ve Zlíně. Je předsedou zlínské pobočky historického Klubu Augusta Sedláčka.