← Zpět na program
Richard Pachman: Tylda, křest audioknihy s autorským čtením
26.1 18:00
Richard a František Pachmanovi: audiokniha TYLDA
Kniha Tylda se z velké části odehrává v Olomouci. Vyšla v české knižní podobě za podpory Nadačního fondu obětem holocaustu v roce 2014. V roce 2022 byla přeložena holandskou spisovatelkou Ingeborg Kriegsman a vydána v Holandsku. Na přelomu listopadu a prosince 2022 vyšla její audioverze, ve které se v režii Jindřišky Novákové představují Libuše Švormová, Dita Hořínková, Dušan Sitek a Richard Pachman.
Kniha Tylda je pohledem dvou generací, otce a syna, na to, jaké stopy zanechal holocaust v jejich rodině. Román vznikl podle skutečného příběhu o lásce, naději, odvaze, transportech, terezínském ghettu a vypovídá o tom, co válka napáchala v srdcích těch, kteří přežili. Hrdinové této knihy nejsou jen Tylda a její terezínský příběh, Franta na nucených pracích a jejich boj o záchranu syna, ale především Olga, dodávající odvahu těm, kteří se v Estonsku chystali na nedobrovolný odchod ze života. A v neposlední řadě i malý Fanula (spoluautor knihy František Pachman), ukrývaný v letech 1944 a 1945 ve sklepě před nacisty.
Audiokniha Tylda autorů Františka a Richarda Pachmanových (otec a syn) představuje Olomouc, Terezín, ale i další místa na Moravě, v Estonsku a v Polsku v období 30. a 40. let 20. století. Období holocaustu a rány po ztrátě nejbližších, které si přeživší v sobě nesli celý následný život, jsou zde popsány na příběhu skutečné olomoucké rodiny žijící olomoucké Ztracené ulici. Děj knihy je nenásilným románovým vyprávěním založeným skutečném příběhu Tyldy Pachmanové (matky a babičky autorů), která se vrátila po válce z Terezína a její matky Olgy, jejíž život byl tragicky ukončen v roce 1942 v Estonsku. Román má posluchače, především mladou generaci, vést k zamyšlení nad nedávnou historií. V audioknize vedle lidských tragédií nechybí humor, nadhled, optimismus a víra v návrat ke svým nejbližším. Příběh je rámcován současným vyprávěním dědečka své malé vnučce u památečních kamenů „Stolpersteine“ v olomoucké Komenského ulici a v olomouckých parcích. Autoři jsou přímými příbuznými hrdinů knihy. 
František Pachman (1942–2015) byl český ekonom, herec a spisovatel. V roce 2012 začal psát vzpomínky na své dětství a na své rodiče. Následně se domluvil se synem Richardem, spisovatelem, skladatelem a malířem, že společně napíší příběh jejich rodiny v období před 2. světovou válkou, během ní i po ní. Vytáhli na světlo řadu vzpomínek, které Františkovi rodiče zasunuli do tichého mlčení. František v knize vystupuje jako dvouleté dítě ukrývané před nacisty v letech 1944 a 1945. Richard Pachman, který s otcem spolupracoval i na knize Jak chutná život, v závěru románu Tylda vystupuje jako Tyldin vnuk pátrající po osudech členů rodiny. A ty jsou vskutku neobyčejné.
„Jsem moc rád, že mě Libuška Švormová po přečtení knihy Tylda přivedla na myšlenku natočit ji jako audioknihu. Udělalo mi radost, že se režie chopila paní Jindřiška Nováková, se kterou jsem spolupracoval na audioknize Jak chutná Mozart. Netušil jsem, že natáčení bude pro mě tak emotivní. Nejedna slza ukápla v režii i ve studiu. Škoda, že se audioverze nedožil můj táta, který spolu se mnou knížku napsal. Byl by dojatý, kdyby slyšel Libuši Švormovou, Ditu Hořínkovu, Dušana Sitka nebo mě, jak dáváme Tyldě nový život,“ dodal Richard Pachman, který se na audioknize postaral i o hudební předěly. 

Fotogalerie

Sdílet
Doporučit známému

Zůstaňte v obraze

Přihlaste se k odebírání pravidelných novinek z Art Rubikonu.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč