← Přejít do galerie

Lea Fekete (SK)

Tranquility
↑ 10.12 2019 ↓ 10.1 2020
Výstava Tranquility představí olomoucké veřejnosti slovenskou výtvarnici Leu Fekete. Podnázev výstavy zní "V čase, ploše, prostoru a souvislostech" a uvede autorčin nový soubor textilních netkaných obrazů, jež bude doplněn ukázkou oděvní a šperkařské tvorby. 

Obrazy jsou nástěnnými tapisériemi a, jak napovídá název Tranquility, mají vyzařovat klid, pohodu, hloubku a nekonečno. Lea Fekete je vytváří z kvalitního materiálu hedvábí a bavlny, kdy na základní plochu z bavlny klade několik vrstev různých textilních nití, látek a prvků všelijakých barev, které se na ploše zafixují ve velkém stroji 12 tisíci jehlami, přičemž se dané vrstvy promíchají. Některé prvky umístěny v nižších vrstvách, se tak dostávají na povrch, zatímco textilie z horních vrstev jsou vpichy vneseny do hloubky. Vznikne tím abstraktní prostorový obraz určité barevné skladby a je už na samotném divákovi, jak jej na sebe nechá působit a co v něm barevnost a struktura budou vyvolávat.
Obrazy se jí staly také inspirací pro novou kolekci oděvního designu. Tapiserie oskenuje a vzápětí nanáší na hedvábí a bavlnu. Z látek poté navrhuje a šije šátky i oděvy, přičemž využívá detailů a zrcadlových efektů.
Motivy nástěnných obrazů se prolínají i v její šperkařské tvorbě. Fekete používá pouze kvalitní materiál stříbra a drahých kamenů s polodrahokamy. Šperky vznikají odléváním na ztracený vosk, kdy se každý šperk vymodeluje a stává se jedinečným originálem. 

Všechny tři média představené na výstavě Lei Fekete, se prolínají, navazují na sebe, vychází z detailů a prvků sebe samých, čímž mezi nimi vznikají dialogy a souvislosti. 
Sdílet
Doporučit známému

Fotogalerie

Zůstaňte v obraze

Přihlaste se k odebírání pravidelných novinek z Art Rubikonu.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč