← Přejít do galerie

ak. mal. Bohdan Jelínek

Poslední večeře /obrazy/
↑ 9.11 2020 ↓ 8.1 2021
Výstava představuje tvorbu akademického malíře Bohdana Jelínka, českého rodáka usazeného v Bratislavě. 
 
Akademický malíř Bohdan Jelínek se narodil v roce 1948 v Brně. V letech 1964-1968 studoval na Střední umělecko-průmyslové škole v Brně u profesora J. Coufala. Následně odešel do Prahy, kde v letech 1968-1974 navštěvoval Akademii výtvarných umění u prof. L. Čepeláka. Po absolvování studií se přestěhoval na Slovensko. Od roku 1975 tak žije a působí v Bratislavě.
 
Od roku 1990 je členem Spoločnosti voľných výtvarných umelcov. Vystavuje a spolupracuje s galeriemi jak na Slovensku, tak v českých zemích a Německu. 
U nás v Olomouci však nevystavuje poprvé, dlouhodobě spolupracuje s Galerií Rubikon, kde měl v roce 2016 samostatnou výstavu.
 
Ve své tvorbě se věnuje volné malbě, užitkové grafice a konceptuálnímu umění. Na první pohled u něj můžeme poznat, že tíhne především k abstrakci.
Ve svých objektech a instalacích uplatňuje znalosti z nejnovějších vln a aspektů současného umění. Jeho tvorbu bychom mohli zařadit ke geometrické abstrakci, přičemž často narazíme na abstrahované motivy krajiny, květů, ročních období, zátiší, kompozic a tvarů. 
 
Jeho paleta barev odráží – stejně jako roční období – všechny barvy. Od pastelových jarních tónů, přes zářivé letní barvy a hřejivé okrovohnědé podzimní odstíny až po tlumené a melancholické zimní zbarvení. Nově však používá na svých obrazech i křiklavě červenou a neproniknutelnou černou.
 
Primární úlohu v jeho dílech přitom sehrává koncept – idea zbavená filozofických frází zašifrovaných existencionálních pocitů člověka. Důraz klade na revoltující sarkasticky podbarvenou interpretaci dnešního světa.  
 
Výstava potrvá do 8. 1. 2021.

 
 
Sdílet
Doporučit známému

Fotogalerie

Zůstaňte v obraze

Přihlaste se k odebírání pravidelných novinek z Art Rubikonu.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč