← Přejít do galerie

Petr Válek

Petr Válek, obrazy
↑ 13.1 2020 ↓ 22.2 2020
Petr Válek je rodák z Loučné nad Desnou, kde v současné době žije a má svůj ateliér. Vyučil se kameníkem v Žulové, ale obor jej zklamal, jelikož očekával kreativnější práci než tesat schody. Jak sám říká, potřeboval něco nového, kde by si mohl hrát. Několik let tak pracoval jako ošetřovatel v domově důchodců (1996-2004), kde založil hudební skupinu Jarní vůně, která již tehdy hrála na různé nevšední nástroje či kuchyňské náčiní, na nočních službách pak mohl kreslit, čímž započala jeho umělecká tvorba. Výtvarné umění jej natolik pohltilo, že se mu od roku 2004 věnuje již profesionálně.

Válek je samouk a experimentátor obdařený nevšedním pohledem na svět, který přenáší do své tvorby. Sám je velmi rád, že je samoukem, jelikož si může dělat svá díla, tak jak chce, baví jej objevování, jak dané věci udělat a přijít si na vše sám.

Důležitým prvkem jeho děl je výrazná barevnost a lehká komiksová stylizace. Na jeho malbách najdeme různé bizarní bytosti a zvířata v ještě bizarnějších situacích.

Jeho obrazy jsou často samy velmi kontrastní, některé vykazují drsnost, ponurou náladu, zároveň ale i hravost a humor. Jiné z nich mají psychologický podtext, další si zase jen hrají samy se sebou a jsou tvořeny čistě pro radost.

Jedna skupina jeho děl ukazuje divákům něco ze života, o čem lidé nechtějí moc vědět, nechtějí se o tom bavit humorným stylem, aby se nad tématem zamysleli, ale i zasmáli. Umí si udělat legraci v podstatě ze všeho – od historických postav po současné významné osobnosti, od mytologických tvorů, bájných a pohádkových postav po reálná zvířata a klasické typy lidí v dnešní společnosti.

Další skupinou obrazů jsou záznamy nějakého minipříběhu, jehož byl svědkem, nebo si jej dle okolní atmosféry na svých častých procházkách po lesech a hřbitovech vymyslel. Rád se totiž bosky prochází krajinou a naslouchá všem podnětům.

Třetí skupinou jsou zvukové obrazy. Hudba je velkou součástí autorova života a prostupuje tak i jeho výtvarným dílem. Hledá zvuky všude kolem sebe včetně svých maleb. Tzv. metodou „kapénkování", jak ji autor sám nazývá, vytváří čistě přenosy zvuků do malby. Dle kapek můžeme vidět různé výšky zvuků, šumění, praskání, souzvuky... V rámci této skupiny je hodně důležitá barevnost a vrstvy.

Čtvrtou skupinou jsou genetické mutace nejen Disney postav, které se objevují převážně v jeho kresbách. V neposlední řadě také tvoří abstraktní věci, u nichž odpočívá a čistí si tak hlavu, např. díla s názvy Svetr k narozeninám nebo Zrnící obrazovka.

Co se týče jeho hudební tvorby, ta je také nevšední. Dříve si nástroje kupoval, ale neměly právě ty funkce a zvuky, které hledal, a tak si je začal vyrábět sám. Hudební nástroje tvoří z různých nepatřičných materiálů. Má rád především porouchané zvuky až nezvuky a funkce jeho nástrojů je minimalistická na hranici nefunkce.


Sdílet
Doporučit známému

Fotogalerie

Zůstaňte v obraze

Přihlaste se k odebírání pravidelných novinek z Art Rubikonu.

Tento prohlížeč je zastaralý a proto není podporován.
Stáhněte si prosím novější prohlížeč